15 lut 2017

Wręczenie nagrody im. Jerzego Zimowskiego

Z wielką satysfakcją zawiadamiamy iż tegoroczną laureatką nagrody im. Jerzego Zimowskiego, którą przyznają: Tygodnik Polityka i Instytut Spraw Publicznych, została nasza wolontariuszka – Marina Hulia.
Marina od września b.r. opiekuje się dziećmi czeczeńskimi, które koczują na dworcu w białoruskim Brześciu. Uczy ich rosyjskiego, polskiego, tańczy, śpiewa, rysuje, organizuje wycieczki do zoo, wesołego miasteczka, kina w 3D – zwraca im w ten sposób dzieciństwo, skradzione przez dorosłych.
Uciekinierzy z Czeczenii dotarli do Brześcia latem. W letnich ubraniach, butach, nie sądzili, że wiele miesięcy będą tkwili między granicznymi szlabanami. Kiedy skończyły się im pieniądze na wynajem mieszkania, zamieszkali z dziećmi na dworcu kolejowym. Niektóre rodziny próbowały przekroczyć białorusko – polską granicę ponad 40 razy. Straż Graniczna zawraca ich, nie chce przyjąć wniosku o azyl. Udało się nielicznym.
Na szczęście są dobrzy i wrażliwi ludzie, którzy nie odwrócili się od ludzi w potrzebie: mieszkańcy Brześcia, białoruska organizacja Human Constanta, polski oddział Fundacji Międzynarodowa Inicjatywa Humanitarna, KFON, Fundacja Helsińska, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Dzieciaki obwołały Marinę, dyrektorką demokratycznej szkółki dworcowej. Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej objęło patronat nad tą baaardzo nietypową szkołą. Szkoły zrzeszone w KFON – nie od początku pomagają tym dzieciakom. Przeprowadziły zbiorki pieniężne, ciepłych ubrań, butów, koców, słodyczy, flamastrów, kolorowanek, naklejek, książeczek itp…
Założyliśmy na facebooku profil: Dzieci z Dworca Brześć (https://www.facebook.com/Dzieci-z-Dworca-Brze%C5%9B%C4%87-307063089678726/). Za jego pośrednictwem nadeszła kolejna pomoc: od innych szkół niepublicznych i publicznych, organizacji pozarządowych, mediów, osób prywatnych. Wszystkim ogromnie dziękujemy! Nie uwierzycie: nikt nie napisał ani jednego negatywnego komentarza!
Laudację na cześć laureatki, wygłosiła Krystyna Starczewska – prezes KFON oraz laureatka nagrody im. Zimowskiego z roku 2011. Opowiedziała o kilkunastoletniej działalności społecznej Mariny Hulii na rzecz: uchodźców; więźniów; dzieci niepełnosprawnych; dzieci z poczekalni Aresztu Śledczego Warszawa – Mokotów na ul. Rakowieckiej w Warszawie dla których odgrywała z wolontariuszami bajki, kiedy czekały godzinami na widzenie ze swoimi tatusiami; „starych dzieci” z domu opieki w Radości pod Warszawą.
Tegoroczna laureatka jest chyba najbardziej nietypową laureatką w całej historii nagrody. Zamiast zwyczajowych słów podziękowania, były… piosenki. O więźniu, który pragnie się zakochać; Basi, Teresce i Róży z domu szczęśliwej starości w Radości; muzyka i słowa: Marina Hulia. A na finał: ulubiona piosenka dzieci z dworca w Brześciu – o leniwym Antoszcze, który nie chciał kopać ziemniaków. Wykonawcy: laureatka, redaktor naczelny Polityki – Jerzy Baczyński, dyrektor Instytutu Spraw Publicznych – dr. Jacek Kucharczyk, Rzecznik Praw Obywatelskich – Adam Bodnar, Prezes Najwyższej Izby Kontroli – Krzysztof Kwiatkowski, prawniczki z Fundacji Helsińskiej, zespół Ritmo Bloco i cała publiczność.