11 gru 2019

Nagroda „Niezauważalni”

To nagroda dla mrówek. Mrówki – to ludzie, którzy pomagają dzieciom w potrzebie: niepełnosprawnym, uchodźcom, wykluczonym, zagrożonym marginalizacją i wykluczeniem, i innym. Robią to po cichu, bez zapłaty i rozgłosu. Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej już po raz trzeci przyznało nagrodę dedykowaną pamięci Ireny Sendlerowej.

Na scenę w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wyszła Madina Mazalieva – tegoroczna laureatka. Uchodźczyni. Matka z Dworca Brześć, która z trojgiem dzieci przez wiele miesięcy koczowała na dworcu kolejowym w tym białoruskim mieście – wrotach do upragnionej i bezpiecznej Europy. Stała się mamą dla wielu skrzywdzonych dzieci – zarówno tych uchodźczych jak i polskich.

Obok Madiny – Jacek Taran- fotograf, dziennikarz, stróż pamięci, wolontariusz Hospicjum domowego dla dzieci Alma Spei w Krakowie.
Sprawia, że dziecko zostaje z rodzicami, nawet kiedy odchodzi. Na zdjęciu rączka nieuleczalnie chorego dziecka w dużej szorstkiej dłoni taty. Chciałby zatrzymać maleństwo na świecie, oddać swoje życie. Śmierci nie da się ograć, Jacek utrwala na zdjęciach życie.

Zdjęcia: Marta Rybicka, Jacek Taran