20 cze 2017

Dni Radości w Krakowie

10 – 11 czerwca Prywatna Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Prywatne Gimnazjum nr 3 „Dona” w Krakowie gościły czeczeńskie dzieci oraz ich mamy.

KFON od września zeszłego roku wspiera działalność  Mariny Hulii.   Nauczycielki z powołania, która kiedy tylko dowiedziała się, że na dworcu w Brześciu koczują czeczeńskie rodziny, ponieważ Polska nie chce ich wpuścić na swoje terytorium i przyjąć wniosków o status uchodźcy, od razu tam pojechała.

Dzieci nie chodziły do przedszkola, szkoły. Były smutne i przygaszone. Postanowiła stworzyć dla nich dworcową szkółkę.  Rysowali, lepili z plasteliny, uczyli się polskiego na ławkach w poczekalni. Śpiewali piosenki przy tablicy odjazdów pociągów.

Marina zauważyła, że czeczeńskie mamy w mini zoo, kinie 3D, lunaparku, same bawią się jak dzieci.  Uczą się jak można fajnie spędzać czas ze swoimi córkami i synami.  W tej kulturze dziewczynki od małego pomagają swoim matkom: sprzątają, piorą, gotują, nie mają czasu na zabawę, więc potem nie bawią się ze swoimi dziećmi.

I najważniejsze – uśmiechają się. Chwile w małpim gaju, pozwalają im oderwać się od szarej, beznadziejnej dworcowej rzeczywistości.

Kobiety zaczęły szyć lalki, torby, przytulanki. Marina przewozi je przez granicę i sprzedaje w Polsce. Dzięki tym pieniądzom matki mogą nakarmić swoje dzieci, a czasem nawet stać je na wynajęcie pokoju „na mieście”.

Kilku rodzinom udało się przedostać do Polski.  Mieszkają w ośrodkach dla uchodźców. Gdzieś na obrzeżach miasta, w lesie.

Jak najlepiej poznaje się nowy kraj? Podróżując po nim, poznając jego mieszkańców, kulturę, tradycję, kuchnię.  Taka idea przyświeca właśnie Dniom Radości.  Poprzednie odbyły się: w Lublinie, Warszawie, Katowicach. Jeśli ciekawi jesteście, jak to krakowskie świętowanie opisała Gazeta Wyborcza, zerknijcie tutaj:

http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,21951525,krakowskie-rodziny-goscily-czeczenow-z-osrodka-dla-uchodzcow.html

A jeśli chcecie śledzić na bieżąco historie Dzieci i Mam z Dworca Brześć, możecie to zrobić tu:

https://www.facebook.com/Dzieci-z-Dworca-Brze%C5%9B%C4%87-307063089678726/